niedziela, 28 listopada 2010

Konfederacja i jak to sie ma do naszych czasow

Tadeusz Rejtan byl synem zamożnego ziemianina Dominika Rejtana, podkomorzego nowogródzkiego. Wraz z Samuelem Korsakiem i Stanisławem Bohuszewiczem sprzeciwiał się zawiązaniu na sejmie konfederacji pod przewodnictwem księcia Adama Ponińskiego, umożliwiającej zatwierdzenie traktatu rozbiorowego. Stanowisko jego zgodne było z instrukcją, jaką otrzymał przy wyborze na posła na swoim sejmiku w Nowogródku: "bronić całości Polski z narażeniem życia i mienia". Gdy po skończonych obradach na polecenie marszałka sejmu Ponińskiego posłowie skierowali się ku wyjściu, Rejtan rzucił się na próg, starając się zagrodzić drogę wychodzącym (opuszczenie sali obrad oznaczało zgodę posłów na uznanie decyzji konfederackich – I rozbiór Polski). Scenę tę przedstawia obraz Jana Matejki "Rejtan". Wedle innej tradycji, Rejtan kładąc się w przejściu na ziemi, usiłował nie wpuścić posłów do sali obrad. Po sejmie rozbiorowym, Rejtan wyjechał na Litwę i według tradycji popadł w obłęd, w wyniku czego 8 sierpnia 1780 roku popełnił samobójstwo.

Czy jest jakis zwiazek tej historii z nasza terazniejszoscia, jak sugeruje interpretacja ponizej? Oprocz cytowanego powyzej obledu, ja nie widze :))).

Ciao, Zby

PS: Obraz "zinterpretowany" dostalem od Krzysia. On chcial na wesolo a ja przytrulem jak nauczyciel historii. Przepraszam :))

Brak komentarzy: